Iäkkäiden ulkoilupäivä

Valtakunnallinen iäkkäiden ulkoilupäivä 10.10.2019

Kampanja huipentuu Valtakunnalliseen iäkkäiden ulkoilupäivään, jota vietetään vuosittain vanhustenviikolla. Kannustamme järjestöjä, kuntien liikuntatoimia, palvelutaloja ja muita yhteisöjä tarjoamaan luontoelämyksiä iäkkäille.

Kaipaatko ideoita?

  • Yhteiset luontoretket lisäävät kasvi- ja eläintuntemusta sekä rentouttavat mieltä
  • Kulttuurikävely avartaa asuinalueen tuntemusta
  • Perinneleikit ja pihapelit haastavat leikkimieliseen kisailuun
  • Liikuntapuiston kuntoiluvälineet tuovat hikeä pintaan
  • Nuoret ulkoiluystävät ilahduttavat palvelutalon asukkaita

Tutustu myös Ikäinstituutin vapaasti ladattaviin ulkoilu-materiaaleihin

Tänä vuonna 41:ssä Voimaa vanhuuteen -kunnassa järjestetään ainutlaatuisia luontoretkiä ulkoiluapua tarvitseville kotona asuville iäkkäille Partioaitan ympäristöbonuksen turvin.

Partioaitan logo
 


Ulkoilupäivän tapahtumat

Tapahtuma
Aika
Kunta
3.9.2019  Klo 10:00
Mikkeli
3.9.2019  Klo 13:00
Enonkosken kunta
4.9.2019  Klo 12:00
Pellon kunta
6.9.2019  Klo 10:00
Suonenjoki
9.9.2019  Klo 14:15
Leppävirta
10.9.2019  Klo 10:00
Äänekoski
10.9.2019  Klo 10:30
Oulu
10.9.2019  Klo 13:00
Kauhajoki
10.9.2019  Klo 13:00
Kotka
11.9.2019  Klo 10:00
Äänekosken kaupunki
11.9.2019  Klo 10:00
Äänekoski
11.9.2019  Klo 13:00
Enontekiö
13.9.2019  Klo 12:00
Sonkajärvi
13.9.2019  Klo 12:00
Jyväskylän kaupunki
16.9.2019  Klo 10:00
Oulu
17.9.2019  Klo 09:30
Ruovesi
17.9.2019  Klo 13:00
Iitti
17.9.2019  Klo 15:00
Pieksämäki
18.9.2019  Klo 13:00
Siilinjärvi
19.9.2019  Klo 13:00
Rauma
23.9.2019  Klo 10:00
Pietarsaari
23.9.2019  Klo 13:00
Siilinjärvi
24.9.2019  Klo 11:00
Inari
25.9.2019  Klo 13:00
Siilinjärvi
26.9.2019  Klo 13:00
Imatra
26.9.2019  Klo 13:00
Savonlinna
26.9.2019  Klo 18:15
Hattulan kunta
28.9.2019  
Kannus
30.9.2019  Klo 13:00
Siilinjärvi
30.9.2019  Klo 13:30
Äänekoski
30.9.2019  Klo 14:00
Oulu
30.9.2019  Klo 15:00
Laukaa
2.10.2019  Klo 13:00
Siilinjärvi
2.10.2019  Klo 14:30
Mikkeli
3.10.2019  Klo 13:00
Akaa
3.10.2019  Klo 14:00
Siikalatva
4.10.2019  Klo 13:00
Siilinjärvi
5.10.2019  
Virrat
5.10.2019  Klo 13:00
Virrat
6.10.2019  Klo 13:00
Kotka
7.10.2019  
Suonenjoki
7.10.2019  Klo 12:00
Siilinjärvi
7.10.2019  Klo 13:00
Oulu
7.10.2019  Klo 13:00
Nivalan kaupunki
8.10.2019  Klo 09:30
Luumäki
8.10.2019  Klo 10:00
Saarijärvi
8.10.2019  Klo 11:00
Espoo
8.10.2019  Klo 14:00
Siikalatva
9.10.2019  Klo 10:00
Kuusamo
9.10.2019  Klo 13:00
Siilinjärvi
10.10.2019  
Petäjävesi
10.10.2019  
Liminka
10.10.2019  Klo 08:00
YLIVIESKA
10.10.2019  Klo 09:00
Nokia
10.10.2019  Klo 09:30
Hattulan kunta
10.10.2019  Klo 09:30
Lahti
10.10.2019  Klo 09:30
Vantaa
10.10.2019  Klo 10:00
Espoo
10.10.2019  Klo 10:00
Jyväskylä
10.10.2019  Klo 10:00
Espoo
10.10.2019  Klo 10:00
Laukaa
10.10.2019  Klo 10:00
Närpes
10.10.2019  Klo 10:00
Espoo
10.10.2019  Klo 10:00
Varkaus
10.10.2019  Klo 10:00
Jalasjärvi
10.10.2019  Klo 11:00
Kuopio
10.10.2019  Klo 12:00
Jyväskylän kaupunki
10.10.2019  Klo 12:30
Outokumpu
10.10.2019  Klo 13:00
Tohmajärvi
10.10.2019  Klo 13:00
Kajaani
10.10.2019  Klo 13:00
Turku
10.10.2019  Klo 13:00
Kaarina
10.10.2019  Klo 13:00
Espoo
10.10.2019  Klo 13:00
Helsinki, Länsi-Pasila
10.10.2019  Klo 13:00
Ilmajoki
10.10.2019  Klo 13:00
Hyvinkää
10.10.2019  Klo 13:00
Kokemäki
10.10.2019  Klo 13:00
Helsinki
10.10.2019  Klo 16:00
Säkylä
10.10.2019  Klo 18:00
Närpes
11.10.2019  Klo 08:25
Hattulan kunta
11.10.2019  Klo 12:00
Pori
11.10.2019  Klo 13:00
Äänekoski/Konginkankaan taajama
11.10.2019  Klo 13:14
Sievi
11.10.2019  Klo 14:00
Sievi
12.10.2019  Klo 12:00
Hailuoto